مدل شایستگی چیست؟

مدل شایستگی چیست؟

مدل شایستگی رویکردی است که توسط تیم منابع انسانی در هر سازمان تهیه می­شود که مهارت‌ها، دانش و الزامات رفتاری خاصی را تعیین می‌کند که کارمند را قادر می‌سازد تا در ابتدا توانمندی­های خودش را توسعه داده و سپس کار خود را با موفقیت انجام دهد.

در واقع مدل‌های شایستگی، چگونگی موفقیت عملکرد فردی در سازمان را برای هر شغل تعریف می­کنند. این مدل برای شیوه­های استخدام، مدیریت استعداد، آموزش و ارزیابی عملکرد اعمال قابل استفاده می­باشد.

تفاوت بین شرح شغل و مدل شایستگی چیست؟

شرح شغل و مدل شایستگی تقریباً شبیه هم هستند زیرا به نظر می‌رسد هر دو توصیف می‌کنند که یک کارمند باید در آن شغل چه کاری انجام دهد. اما تفاوت در چیست؟ تفاوت این است که شرح شغل خلاصه­ای کلی از مهارت­های مورد نیاز برای یک شغل است، در حالی که یک مدل شایستگی علاوه بر مهارت­های مورد نیاز برای شغل، رفتارهای خاصی را ارائه می­دهد که یک کارمند باید در محل کار انجام دهد تا بتواند موفق شود.

انواع شایستگی هایی که مدل را می سازند

هیچ لیست استانداردی از شایستگی­ها برای هر شغلی وجود ندارد. نوع شایستگی که به مدل شایستگی وارد می­شود به نیازهای خاص شغل بستگی دارد. به عنوان مثال، شایستگی­های ذکر شده برای پیشخدمت رستوران به شدت با نیازهای یک حسابدار متفاوت است.

برای درک بهتر نوع اطلاعاتی که ممکن است شامل شایستگی­ها شود، می­توان آنها را به شاخه­های زیر تقسیم­بندی کرد:

1. شایستگی­های اصلی (عمومی)

شایستگی­های اصلی شامل مهارت­های پایه مورد نیاز سازمان برای همه کارکنان است. اینها چیزهای اساسی است که کارکنان باید انجام دهند. این از شرکتی به شرکت دیگر متفاوت است، زیرا به ارزش­ها، فلسفه و اهداف هر سازمان بستگی دارد، اما می­تواند شامل الزامات اساسی مانند مهارت­های ارتباطی یا کار گروهی باشد. اکثر مشاغل به یک عنصر اساسی نیاز دارند تا بتوانیم تا حدی با افراد دیگر کار کنیم.

اهداف سازمان در شایستگی­های گسترده­ای منعکس می­شود که قدرت و منحصر به فرد بودن سازمان را منعکس می­کند.

پنج شایستگی اصلی عبارتند از:

 ارتباط: توانایی انتقال مؤثر اطلاعات و ایده­ها، چه به صورت شفاهی و چه به صورت نوشتاری، و گوش دادن فعالانه به دیگران.

 حل مسأله: توانایی تجزیه و تحلیل مشکلات، شناسایی علل ریشه­ای و ایجاد راه حل­های خلاقانه، عملی و موثر.

 کار تیمی و همکاری: توانایی کار موثر با دیگران، کمک به تصمیم گیری گروهی، به اشتراک گذاری دانش و تخصص و حل و فصل سازنده تعارضات.

 سازگاری: ظرفیت سازگاری با موقعیت­های جدید، پذیرش تغییرات و یادگیری از تجربیات.

 هوش هیجانی: توانایی تشخیص، درک و مدیریت احساسات خود و دیگران.

2. شایستگی­های عملکردی

شایستگی­های عملکردی مهارت­ها و رفتارهای خاص شغلی هستند که برای هر نقش منحصر به فرد هستند. به عنوان مثال، شایستگی یک پیشخدمت رستوران ممکن است توانایی رسیدگی موثر به شکایات مشتریان باشد، در حالی که شایستگی یک حسابدار ممکن است توانایی تجزیه و تحلیل نوع خاصی از داده­های مالی به منظور تهیه گزارش باشد.

شایستگی‌های عملکردی باید توصیف کنند که چه رفتارها یا مهارت‌هایی باید انجام شود تا کارمند در جایگاه خود بهترین عملکرد را داشته باشد.3. شایستگی­های رهبریشایستگی‌های رهبری اغلب برای نقش‌های مرتبط با نظارت و مدیریت استفاده می‌شود، اگرچه می‌توان آن را برای هر موقعیت شغلی که به یک کارمند برای رهبری دیگران نیاز دارد، اعمال کرد. این شایستگی­ها شامل مهارت­های رهبری و رفتارهایی مانند توانایی­های تصمیم­گیری هستند.برخی از شایستگی­های رایج رهبری عبارتند از:ü      مدیریت تغییرü      تفکر استراتژیکü      توانمندسازی دیگرانü      مدیریت عملکردمدل های شایستگی برای چه مواردی استفاده می شوند؟مدل‌های شایستگی برای انواع رویکردهای منابع انسانی استفاده می‌شوند، از جمله:استخداممدل‌های شایستگی کاملاً توسعه‌یافته اغلب برای توسعه آگهی‌های شغلی استفاده می‌شوند. هنگامی که آنها به خوبی تعریف شده و واضح باشند، سازمان­ها شانس بیشتری برای یافتن نیروی مورد نیاز حود دارند.مدیریت استعدادتعریف موفقیت در سازمان به عملکرد نیروی کار خلاصه می­شود. یک مدل شایستگی می­تواند تعریف کند که موفقیت عملکرد برای هر نقش در یک سازمان چگونه باید باشد. این معیار به منابع انسانی کمک می­کند تا عملکرد هر شغل را با اهداف سازمانی مرتبط کند و همچنین اطمینان حاصل کند که استعداد کارکنان توسعه می­یابد.ارزیابی عملکردمدل‌های شایستگی، چارچوب مورد نیاز برای ارزیابی صحیح کارکنان در طول بررسی عملکرد را فراهم می‌کنند. هم کارمند و هم کارفرما فهرستی کاملاً مشخص از رفتارها و مهارت‌ها دارند.قالب یک مدل شایستگیقالب یک مدل شایستگی برای هر شغل معین، بسته به سازمان و حرفه خاص متفاوت خواهد بود. هیچ استاندارد یا ساختار مورد نیازی وجود ندارد. اغلب، سازمان­ها قالب منحصر به فرد خود را برای مدل­های شایستگی خواهند داشت.

error: Content is protected !!